ARO
   
     
It is currently Mon Apr 29, 2024 11:41 pm

All times are UTC + 2 hours




 Page 1 of 1 [ 6 posts ] 
Author Message
 Post subject: Dacia 10
PostPosted: Fri Nov 13, 2009 9:56 am 
Posesor ARO
Membru Rang 0
User avatar

Joined: Fri Nov 06, 2009 6:14 pm
Posts: 5
Salutare tuturor!Sunt Niscu,Galati-Tulcea,44 ani ,fotograf.Incerc sa va prezint in cateva cuvinte noua mea achizitie. Aro-10 [Dacia 10 scrie pe sigla],din 1986,motor 1,3L dacia,tractiune 4x4 in functiune,frane disc la toate rotile,cabrio.Am cumparat-o in septembrie,in stare de functionare,cu toate actele la zi [inclusiv ITP]si cu toate astea muncesc la ea de atunci.Am inceput cu caseta de directie[schimbata]si am continuat cu ax volan +cupla,instalatie de racire motor,instalatie de alimentare,sistem de franare [nu avea servo.].Reparatii podea,putin la aripi,prelata[pe care oricum o voi schimba],modificat bara de rigidizare datorita servofranei[nu se trece de RAR fara ea].Bloc de lumini schimbat+releu de semnalizare,becuri faruri noi [nu se mai accepta galbene] Sudat si etansat sistem de evacuare si lista este mult mai lunga......Sunt bucuros ca pot face toate aceste lucruri singur,fara aportul f. costisitor al mecanicilor,ca e o masina romaneasca la care gasesc piese pe alese si ieftine [am avut anainte o Toyota Corolla ],ca pot vizita ,in sfarsit,obiectivele istorice,religioase+delta dunarii[garda mare de la sol].Nu in ultimul rand cainii mei nu prea au ce distruge in masina asta.Va doresc tuturor numai bine !


Attachments:
Picture 1707.jpg
Picture 1707.jpg [ 45.44 KiB | Viewed 3655 times ]
Picture 1704.jpg
Picture 1704.jpg [ 68.74 KiB | Viewed 3655 times ]
Picture 1702.jpg
Picture 1702.jpg [ 62.96 KiB | Viewed 3655 times ]
Offline
 Profile  
 
 Post subject: Re: Dacia 10
PostPosted: Fri Nov 13, 2009 6:34 pm 
Membru CLUB
Membru Rang 17
User avatar

Joined: Tue Sep 08, 2009 11:34 am
Posts: 1529
Arata foarte bine, dar i-ar prinde si mai bine o vopsea mai umana. Nuanta asta de alb pare cam trista.

In alta ordine de idei ai un ARO / Dacia 10 din prima generatie, cele cu discuri pe toate rotile!


Offline
 Profile  
 
 Post subject: Re: Dacia 10
PostPosted: Fri Nov 13, 2009 11:14 pm 
OffRoad Club ARO
Membru Rang 13
User avatar

Joined: Wed Sep 16, 2009 7:59 pm
Posts: 882
Location: brasov
Foarte frumos ARO dar din descrierea ce ai facuto reiese ca a fost o vrajitoare .......... :roll: cu aspect de zina ;felicitari :!: :!: :!: :!:



_________________
OFFROAD CLUB ARO
ARO 244 AUTOUTILITARA ; 320 ....
Offline
 Profile  
 
 Post subject: Re: Dacia 10
PostPosted: Sat Nov 14, 2009 4:27 pm 
Posesor ARO
Membru Rang 0
User avatar

Joined: Fri Nov 06, 2009 6:14 pm
Posts: 5
salut din nou! am uitat sa mentionez ca transmisia este ca noua ,masina are 50 mii.km reali la bord,ca motorul emite noxe sub cerintele clasei iar comparatia cu o vrajitoare e valabila doar daca tinem cont ca are demaraj cit si viteza date in carte la un consum de 7-7,5l/100km. banuiesc ca si masinile voastre trec de itp. iar in ce priveste culoarea inteleg ca albul e trist iar verdele inchis sau ce o fi ala nu.[poate pe alta planeta] cea mai mare parte a pieselor le-am scimbat pentru ca erau vechi nu pentru ca nu functionau ! felicitari si voua !


Offline
 Profile  
 
 Post subject: Re: Dacia 10
PostPosted: Sat Nov 14, 2009 4:31 pm 
Membru CLUB
Membru Rang 17
User avatar

Joined: Tue Sep 08, 2009 11:34 am
Posts: 1529
Nu am vrut sa te jignesc sau supar cand am spus ca albul e trist. Nu ma refer la culoarea in sine, ci la vopseaua veche romaneasca care arata trist si depasita de vreme. Daca vrei sa o pastrezi alba, poti incerca sa o revopsesti cu un alb mai nou / modern, si va straluci altfel. Cum sa spun, vopseaua pare veche... Posibil ca nici pozele sa nu ii faca dreptate.

Cat despre verde, nu iti fa griji ca nu ma laud cu verdele... cel de pe TOS nu e preferatul meu. Cel pe care tocmai l-am dat pe cealalta pare mai castigator.

Ce vroiam sa transmit in cele din urma e ca o vopsea noua schimba mult fata unei masini...


Offline
 Profile  
 
 Post subject: Re: Dacia 10
PostPosted: Sun Nov 15, 2009 4:36 pm 
OffRoad Club ARO
Membru Rang 5
User avatar

Joined: Wed Nov 11, 2009 8:15 pm
Posts: 295
Location: cluj-napoca
frumoasa dacie 10 ai,stiu ca si un unchi avea aro 10 si scria dacia 10


Offline
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 6 posts ] 

All times are UTC + 2 hours


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  

cron