ARO
   
     
It is currently Thu May 02, 2024 10:51 am

All times are UTC + 2 hours




 Page 4 of 18 [ 175 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 18  Next
Author Message
 Post subject: Re: ROCAR TVD 15F
PostPosted: Tue Mar 06, 2012 2:16 am 
Posesor ARO
Membru Rang 0

Joined: Wed Oct 05, 2011 8:27 pm
Posts: 38
nwervi de otel iti doresc si RABDARE NEMARGINITA hai sa ai spor , imi place volanu:) e maxim


Offline
 Profile  
 
 Post subject: Re: ROCAR TVD 15F
PostPosted: Tue Mar 06, 2012 11:21 pm 
OffRoad Club ARO
Membru Rang 1

Joined: Mon Nov 07, 2011 9:10 am
Posts: 89
pe la ce ora era? .... cam liber traficul ....


Offline
 Profile  
 
 Post subject: Re: ROCAR TVD 15F
PostPosted: Wed Mar 07, 2012 7:51 am 
Membru CLUB
Membru Rang 17
User avatar

Joined: Tue Sep 08, 2009 11:34 am
Posts: 1529
Duminica pe la amiaza... Volanul e foarte bun, e modul in care directia mai si merge (oarecum)... Totusi e prea mare, asa ca imi cam bag picioarele in el (la propriu, cam lovesc un pic, dar ne descurcam)

Deci cam asta-i... Zilele astea din pacate mega bizi nam mai reusit sa fac aproape nimic... Om vedea cum ajung Vineri - probabil enorm de tarziu, in functie de cata mecanica tre sa fac pe drum :lol:


Offline
 Profile  
 
 Post subject: Re: ROCAR TVD 15F
PostPosted: Wed Mar 14, 2012 9:22 am 
Membru CLUB
Membru Rang 17
User avatar

Joined: Tue Sep 08, 2009 11:34 am
Posts: 1529
Ieri am reusit sa schimb cardanul fatza, care avea un joc imens in culisanta, si deloc in cruci.

Cand spun imens, ma refer efectiv imens, culisanta era cam ca melesteu' in ceaunu cu mamaliga.

Cu ocazia asta am strans putin si flansa de la grupu fata, si am montat si baita la ambreiaj, ca nu era, ca sa-l protejeze de rele.


Offline
 Profile  
 
 Post subject: Re: ROCAR TVD 15F
PostPosted: Thu Mar 15, 2012 9:16 am 
Membru CLUB
Membru Rang 17
User avatar

Joined: Tue Sep 08, 2009 11:34 am
Posts: 1529
Astazi am schimbat alternatorul, dupa calculele mele acum ar trebui sa am si incarcare.

Am strans putin si cablul de acceleratie, dupa aceleasi calcule de ale mele, nu faceam destula cursa necesara pe parghiutza, cat sa-i dau destula blana in contextul potrivit.

Dupa doua calde, vine si una rece - bercuirea de la conducta de ambreiaj, la intrarea in pompa, plange, dar o s-o consolez eu astazi. Urmeaza sondele, si apoi incercam o tura de cartier, de oras, de padure si in cele din urma de Brasov.


Offline
 Profile  
 
 Post subject: Re: ROCAR TVD 15F
PostPosted: Fri Mar 16, 2012 7:37 am 
Membru CLUB
Membru Rang 17
User avatar

Joined: Tue Sep 08, 2009 11:34 am
Posts: 1529
Din seria - Nici o masa fara peste = Nici o zi fara mecanica, aseara am reusit sa:

Mantzocaresc Ambreiaul sa nu mai piarda, insa stupoare stupoare, picura usor si prin spate pe la garnitura care este NOO (Deci poate ca nu e corpu pompei perfect), si prin fatza pe la conducta unde am refacut bercuirea, si am constatat ca nici filetu din capu' pompei nu mai e ce era. Momentan e toate la locu lor, si nu curge, dar pe fatza mea cu litere de-o schioapa scrie "alta pompa" in viitoru apropiat.

Fac un sistem foarte avansat de prindere, suport si intarire radiator, nu prea statea cum mi-ar fi placut. E chiar mai usor si mai ciudat decat ma asteptap - niste bara filetata, prinsa de niste urechi pe caroserie, si pe urechile de la radiator, cu bucse de cauciuc. Asta e prinderea... Originala. La mine lipsea, ca atare se mai misca el de colo colo putin.

Azi cred ca-l fac o tura de proba daca totu merge bine.


Offline
 Profile  
 
 Post subject: Re: ROCAR TVD 15F
PostPosted: Fri Mar 16, 2012 10:53 am 
Membru CLUB
Membru Rang 9
User avatar

Joined: Wed Sep 09, 2009 9:47 am
Posts: 498
Location: IASI
Vezi colegu' daca faci mangealâcuri ce patesti :lol: Si garnitura NOO de care pus? Ochi De Tigru ? :lol: :lol:



_________________
Ciuveie: ARO244, Daewoo Tico
Offline
 Profile  
 
 Post subject: Re: ROCAR TVD 15F
PostPosted: Fri Mar 16, 2012 10:59 am 
Membru CLUB
Membru Rang 17
User avatar

Joined: Tue Sep 08, 2009 11:34 am
Posts: 1529
Evident de Baia Mare, ca deh...

O sa inventez o adaptare, ca asa nu se mai poate. Nu e bine domle, ce e mangialacu asta odios. Sa vezi ce frumos o sa stee pompa de ambreaj de cobra pe TV... o minunatie. :D


Offline
 Profile  
 
 Post subject: Re: ROCAR TVD 15F
PostPosted: Fri Mar 16, 2012 11:11 am 
Membru CLUB
Membru Rang 9
User avatar

Joined: Wed Sep 09, 2009 9:47 am
Posts: 498
Location: IASI
Vezi ca era un coleg pe aro4x4 care zicea ceva de pompa de Kia Retona, era 95lei pompa, si se putea adapta la Aro, nush la tine cat de usor merge. Daca iei de la cobra sa pui si cilindrul (sa fie imperecheate frumos)



_________________
Ciuveie: ARO244, Daewoo Tico
Offline
 Profile  
 
 Post subject: Re: ROCAR TVD 15F
PostPosted: Fri Mar 16, 2012 7:00 pm 
Membru CLUB
Membru Rang 17
User avatar

Joined: Tue Sep 08, 2009 11:34 am
Posts: 1529
Deci cum s-ar spune - am rezolvat una, au picat doua. :D

Incarcarea merge, deci e bine, avem curent. Ambreiaju oarecum... "tzine".... dar tot curge si prin fatza si prin spate cate-un pic pic pic....

Insa s-a rupt cureaua de alternator pe care no montasem corespunzator la orele 12:30 noaptea cu frontala, asa ca trebuie alta, mai lunga cu 10 cm. Ma duc dupa alta, si revin. Sambata dimineata odiseea spatiala Televizorul, continua la Fabrica.


Offline
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 4 of 18 [ 175 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 18  Next

All times are UTC + 2 hours


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  

cron